Pálení čarodejnic u hasičárny

30.4. se konalo tradiční pálení čarodějnic u hasičárny. V podvečerních hodinách připravily ženy hasičky na náměstí program pro děti, při němž si mohly různě zasoutěžit a všechny děti byly odměněny. Poté následovalo stavění máje, což je vždy podívaná pro každého, bez rozdílu věku. Poté, co se máj již hrdě tyčila nad náměstím, se všichni přihlížející odebrali k hasičárně, kde již bylo  připraveno občerstvení – pro děti buřtíky a pro dospělé  výborná kuřecí stehna
či klobásy z udírny, každému podle chuti. Pálení čarodějnic nebo Filipojakubská noc či Valpuržina noc je velmi starý, dodnes živý lidový zvyk a jeden z největších pohanských svátků vůbec. Lidé u zapálených ohňů slaví příchod jara, někde se staví máje. Věřilo se, že  v tento čas se čarodějnice slétají na sabat a že země odkrývá své podzemí a poklady v něm ukryté. Hlavním smyslem tohoto zvyku byla nejspíše oslava plodnosti. O oblíbenosti svědčí fakt, že se tento svátek dodnes slaví napříč většiny evropských zemí. O tom, že je i u nás v Žiželicích Valpuržina noc oblíbena, svědčí početná, dobře se bavící společnost, která se letos opět sešla u hasičárny. J.M.

Komentáře pro ty z Facebooku

komentáře